1397/04/20 1:55 ب ظ
کد خبر : 283270
معاون میراث فرهنگی:
ثبت مکتب نستعلیق میرعماد گام نخست حمایت از فرهیختگان است
پارسه: معاون میراث فرهنگی با بیان اینکه ثبت مکتب نستعلیق میرعماد در فهرست آثار ملی گام اولیه‌ای برای حمایت فرهیختگان و هنرمندان است، گفت: در آتیه‌ای نزدیک با ثبت موفق خط نستعلیق در فهرست آثار ناملموس جهانی به این هنر والا اعتبار جهانی خواهیم بخشید.
به گزارش پارسه: آیین اختتامیه رونمایی از ثبت ملی نستعلیق میرعماد الحسنی که پرونده ثبت آن از نیمه اول سال 96 آغاز شده بود در مجموعه کاخ سعدآباد برگزار شد.

در این مراسم محمدحسین طالبیان معاون میراث فرهنگی با بیان اینکه هنرمندان بزرگی در رشته‌های گوناگون درخشیده‌اند تا فرهنگ مکتوب تمدن بزرگ ایران را از گزند حوادث مصون بدارند گفت: هنر خوشنویسی به منزله یکی از مهمترین مواریث بزرگ فرهنگ ایرانیان حاکی از اهمیت این میراث جاویدان و انتقال آن به نسل‌های بعدی است.

وی در ادامه تصریح کرد: خط همانند سایر پدیده‌ها و ابداعات بشری جایگاه ویژه‌ای در زندگی انسان‌ها دارد و به دلیل نقش ارتباطی که میان نسل‌ها ایفا می‌کند یکی از نشانه‌های فرهنگی است که نیاکان ما از هزاران سال پیش به ما مباهات داشته‌اند.

معاون میراث فرهنگی در ادامه ابراز داشت: دانش خواندن و نوشتن مهمترین پدیده فرهنگی است که در مشرق زمین به ویژه در میانرودان و در دیگر کشورهای اسلامی و کشورهای حوزه فرهنگ ایران به گونه‌ای ویژه‌ تجلی یافته است.

طالبیان با اشاره به اینکه این هنر ارزنده بصری با پشتوانه تاریخی خود از پیش از اسلام به اشکال متفاوت عینیت یافته اظهار داشت: خط با شاخص‌ترین فرم‌های هندسی و تلفیق با عناصر تزئینی اسباب پیشرفت معنوی و مادی ما بوده است.

وی ادامه داد: هنر خوشنویسی به ویژه قلم نستعلیق که زیباترین خط خوش ایرانی است به ظهور میرعماد به عنوان نستعلیق نویس عصر صفوی به بار نشست.

معاون میراث فرهنگی گفت: میرعماد نستعلیق فارسی را به عنوان مهمترین جزء خوشنویسی ایرانی در شرایطی به عالم هنر عرضه کرد که  شاید به جرات بتوان آن را یکی از مصادیق مهم هویتی و استقلال‌طلبی فرهنگ و هنر ایران بعد از اسلام به شمار آ‌ورد.

طالبیان با یادآوری اینکه سازمان میراث فرهنگی سالیان زیادی که اهم اقدامات خود را در حوزه شناسایی حفظ و احیای ثبت آثار و بناهای تاریخی و فرهنگی در واقع میراث ناملموس قرار داده است ابراز داشت: ثبت یزد در فهرست میراث جهانی و ثبت جهانی منظر باستان شناسی منطقه فارس از جمله این اقدامات بوده است.

به گفته وی هنر خوشنویسی نستعلیق ایرانی میراث تمام نمایی از هنر ایرانیان و هویت پارسی است. چرا که پس از استقرار مجدد زبان فارسی در پهنه سرزمینی‌مان تنها در سایه بهره‌گیری از ویژگی‌های خط نستعلیق است که نمونه‌های باشکوهی از میراث جاودان شاهنامه فردوسی،‌عطار، مولوی،‌سعدی و حافظ را ثبت و به ایرانیان عرضه کرده‌ایم.

طالبیان ثبت مکتب نستعلیق میرعماد حسنی در فهرست آثار ملی را گام اولیه حمایت از فرهیختگان وهنرمندان دانست و گفت:‌ در آتیه‌ای نزدیک ثبت موفق خط نستعلیق در فهرست آثار ناملموس جهانی این هنر والا در گستره جهانی بیشتر معرفی خواهد شدو بدین ترتیب وظیفه مهم و ملی خود را با عنوان مسئولیت خطیر اجتماعی و فرهنگی انجام خواهیم داد.

در این مراسم حسن بلخاری رئیس انجمن آثار و مفاخر ایرانی  با بیان اینکه ایرانیان در عرصه فرهنگ و هنر از شاخص‌ترین ملت‌ها هستند گفت: ثبت آثار فرهنگی هنرمندان به شناسایی بهتر و کاملتر ما به جهانیان کمک شایانی می‌کند.

وی در خصوص خط نستعلیق و نقش میرعماد در گسترش آن گفت: این تصادف تاریخی نیست که بعد از اتمام قرن هشت هجری و به خاک سپرده شدند قلل شعر فارسی به ویژه در حوزه غزل در قرن دهم و نیمه اول قرن یازدهم شاهد ظهور میرعماد هستیم.

رئیس انجمن آثار و مفاخر ایرانی اظهار داشت: میرعماد در واقع حافظ عرصه هنر ما در خوشنویسی است.

وی با بیان اینکه ایرانیان از تبار کلمه‌اند نه از تبار تصویر ابراز داشت: کسانی که در با تاریخ فرهنگ ایرانی آشنا هستند و مکاتب نگارگری را می‌شناسند می‌دانند که در هنر ایرانی تصویر در خدمت کلمه است. به همین دلیل در قلمرو نگارگری و نقاشی ما شخصیت برجسته‌ای همچون حافظ نداریم.

به گفته این کارشناس به اوج رساندن نستعلیق از سوی ایرانیان که درواقع این هنر کلمات را به رقص درمی‌آورد نشات گرفته از تبار کلمه محور ما است.
‍‍‍
چاپ خبر چاپ خبر
ارسال به دیگران ارسال به دیگران
نظرات
نام و نام خانوادگی :
ایمیل :
نظر :